Aktualności
2018-08-20
Autobus wyposażony w defibrylator wozi mieszkańców Lublina
Pierwszy, miejski autobus należący do lubelskiego MPK wyposażony w defibrylator AED, jeździ już po ulicach Lublina. To pilotażowy program wdrażany przez MPK Lublin i Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie. Aparat ma jedno zadanie - uratować życie osobie, u której wystąpiło zatrzymanie akcji serca.
Dzięki takiemu urządzeniu, pasażerowie oraz kierowcy będą mogą czuć się bezpieczniej. - Warto wypróbować wszystko, co poprawia bezpieczeństwo – mówi Prezes Zarządu MPK Lublin, Tomasz Fulara. Urządzenie bierzemy na próbę i montujemy w jednym z autobusów, które mamy nadzieję się sprawdzi i uratuje życie – dodaje Tomasz Fulara. Urządzenia te 7-krotnie zwiększają szansę na przeżycie przy zatrzymaniu krążenia.
Program jest odpowiedzią na propozycję miejskiego radnego, Marcina Nowaka. - 2 lata temu inicjowałem program montażu defibrylatorów w Urzędzie Miasta Lublin. Myślę, że to doskonały moment, by program rozszerzyć i postarać się o zainicjowanie go w środkach transportu miejskiego - mówi Marcin Nowak i dodaje: - Mobilne defibrylatory mają najlepszy charakter, bo mogą przemieszczać się do miejsce, w których potrzebna jest pomoc. Jego użycie nie wymaga specjalistycznego przeszkolenia, więc każdy może z niego korzystać.
Obsługa defibrylatora jest prosta i intuicyjna. - Wystarczy włączyć urządzenie i dostosować się do komend – wyjaśnia Kamil Kasiak, kampania „Aktywni dla serca”. Urządzenie jest w pełni bezpieczne. - Ono decyduje czy defibrylacja jest wymagana i prowadzi nas przez całą resuscytację. Dodatkowo wyświetla też animacje dotyczące pierwszej pomocy. Jeśli dostosujemy się do instrukcji, jesteśmy w stanie skutecznie uratować ludzkie życie – dodaje.
Lublin zamontował na razie jedno urządzenie – w 18-metrowym Solarisie, ale możliwe, że defibrylatory pojawią się w kolejnych pojazdach miejskiej komunikacji. Rozważane jest także zamontowanie urządzenia na przystankach komunikacji miejskiej – punktach przesiadkowych, z których korzysta najwięcej pasażerów. - W najbliższym czasie w Lublinie będzie realizowanych wiele inwestycji związanych z infrastrukturą przystankową i wydaje się oczywistym, by takie rozwiązanie znalazło miejsce w lokalizacjach, gdzie będzie zbierało się wiele osób i prawdopodobieństwo nieszczęśliwego zdarzenia jest znacznie większe niż w innych częściach miasta - zauważa Sławomir Podsiadły, zastępca dyrektora Zarządu Transportu Miejskiego w Lublinie.
Defibrylatory to urządzenia, które są coraz bardziej powszechne w pojazdach komunikacji miejskiej. W urządzenia wyposażone są już nowe autobusy w Zielonej Górze, zamawia je Ostrów Wielkopolski i Gdańsk. Rozwiązanie takie zastosowały także Łódź, Białystok i Gliwice, gdzie urządzenia montowane są w przestrzeni miejskiej.
- Komunikaty
- Zmiana odjazdu linii nr 24 od 18 listopada br.
- Korekty w rozkładach jazdy ważne od 1 listopada br.
- Aktualności
- Zmiany w lubelskiej Strefie Płatnego Parkowania
- Lubelski Rower Miejski szykuje się do zimy
- ABC Pasażera
- Opłaty przewozowe
- Prawa i obowiązki przewoźnika/pasażera
- Uprawnienia do przejazdów bezpłatnych i ulgowych
- Rodzaje i zasady korzystania z biletów
- Bilet Elektroniczny
- Obsługa interesantów
- Sprzedaż biletów
- Polityka prywatności
Informacje
o kursowaniu pojazdów
tel. (81) 525-32-46