Aktualności
2020-12-07
Przy al. Kraśnickiej rusza budowa węzła przesiadkowego
Rusza budowa kolejnego węzła przesiadkowego na terenie Miasta Lublin. Właśnie rozpoczęły się roboty drogowe przy al. Kraśnickiej. Z nowego miejsca, integrującego różne środki transportu, mieszkańcy skorzystają we wrześniu 2021 r.
– Przystępujemy do realizacji w terenie kolejnego elementu projektu unijnego, ważnego z punktu widzenia Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego. Węzeł przesiadkowy przy al. Kraśnickiej powstaje przy współudziale funduszy europejskich. To jedna z siedmiu planowanych lokalizacji na terenie miasta. Węzły przesiadkowe zintegrują transport samochodowy, rowerowy, pieszy oraz komunikację miejską. Będą to również nowoczesne, funkcjonalne obiekty przeznaczone do obsługi zarówno pasażerów, jak i kierowców komunikacji miejskiej – mówi Artur Szymczyk, Zastępca Prezydent Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju.
Po zakończeniu prac przygotowawczo-porządkujących pod nową inwestycję, Wykonawca rozpoczyna roboty budowlane. W pierwszej kolejności będą one związane z uzbrojeniem terenu w sieci: elektryczną, oświetleniową, teletechniczną, gazową i kanalizację deszczową. Pierwszy etap prac nie przewiduje wystąpienia większych utrudnień w ruchu, w rejonie prowadzonej budowy. Następnie, prace obejmą remont nawierzchni jezdni al. Kraśnickiej oraz budowę chodników, dwóch przystanków komunikacji miejskiej, a także samej pętli dla autobusów. Nawierzchnia węzła powstanie w technologii betonu cementowego.
Węzeł przy al. Kraśnickiej będzie zlokalizowany po prawej stronie (jadąc w kierunku centrum) w połowie drogi pomiędzy ul. Bełżycką a ul. Jana Pawła II. Zakres prac dla tej lokalizacji, poza powstaniem pętli dla pojazdów komunikacji miejskiej, zakłada także przebudowę al. Kraśnickiej oraz budowę ul. Wróbla i ul. Kaczej, co pozwoli na lepsze skomunikowanie nowego węzła. Przebudowę przejdzie 300 m odcinek al. Kraśnickiej, natomiast długość nowej ul. Wróbla wyniesie blisko 100 m. Wjazd na pętlę umożliwi około 60 m odcinek ul. Kaczej. Na pętli o powierzchni około 3,4 tys. m2 zaprojektowano 10 stanowisk postojowych dla autobusów. Zmieszczą się tam 4 pojazdy o standardowej długości 12 m oraz 6 autobusów przegubowych. Na węźle przeznaczono również teren pod budowę parkingu Park&Ride o pojemności 36 pojazdów, w tym 2 dla osób z niepełnosprawnościami. Będzie to drugi co do wielkości parking spośród planowanych lokalizacji. Z kolei rowerzyści skorzystają z parkingu Bike&Ride, do dyspozycji będzie 10 zadaszonych stojaków rowerowych. Na węźle znajdzie się również infrastruktura do ładowania autobusów elektrycznych oraz zaplecze socjalno-sanitarne dla kierowców komunikacji miejskiej. Miejsce przesiadkowe zyska elementy infrastruktury przystankowej w postaci wiaty wraz z wyświetlaczem dynamicznej informacji pasażerskiej. Powstanie tam także oświetlenie i monitoring, a teren zostanie odwodniony oraz zagospodarowany poprzez nasadzenia zieleni.
Węzeł przesiadkowy przy al. Kraśnickiej buduje spółka Strabag. Koszt realizacji tej inwestycji to blisko 9 mln zł.
Łącznie na terenie miasta powstanie 7 węzłów przesiadkowych. Na ulicach Żeglarskiej, Zbożowej i Franczaka Lalka cały czas trwają intensywne prace drogowe. Ich planowane zakończenie to czerwiec 2021 r. W przypadku dwóch kolejnych węzłów - przy ul. Granitowej i Osmolickiej zostały podpisane umowy z Wykonawcami. Rozpoczęcie prac porządkujących teren oraz rozbiórkowych planowane jest jeszcze w tym roku. Do sfinalizowania pozostał przetarg dotyczący budowy parkingu przy ul. Grenadierów, jego ogłoszenie planowane jest w przyszłym roku.
Budowa węzłów przesiadkowych realizowana jest w ramach projektu unijnego „Budowa, modernizacja przystanków i węzłów przesiadkowych zintegrowanych z innymi rodzajami transportu dla potrzeb LOF”. Całkowita wartość zadania to ponad 62 mln zł. Blisko 85% stanowią środki pozyskane z Unii Europejskiej.
wstecz- Komunikaty
- Zmiana odjazdu linii nr 24 od 18 listopada br.
- Korekty w rozkładach jazdy ważne od 1 listopada br.
- Aktualności
- Zmiany w lubelskiej Strefie Płatnego Parkowania
- Lubelski Rower Miejski szykuje się do zimy
- ABC Pasażera
- Opłaty przewozowe
- Prawa i obowiązki przewoźnika/pasażera
- Uprawnienia do przejazdów bezpłatnych i ulgowych
- Rodzaje i zasady korzystania z biletów
- Bilet Elektroniczny
- Obsługa interesantów
- Sprzedaż biletów
- Polityka prywatności
Informacje
o kursowaniu pojazdów
tel. (81) 525-32-46