Aktualności
2022-04-27
Lublin wśród laureatów konkursu Top Inwestycje Komunalne 2022
Budowa i modernizacja przystanków i węzłów przesiadkowych to miejski projekt nagrodzony w konkursie Top Inwestycje Komunalne 2022. Lublin znalazł się wśród 10 laureatów wyłonionych przez redakcję PortalSamorzadowy.pl przy udziale Rady Konsultacyjnej. Lublin wygrał również zmagania w głosowaniu internetowym o specjalną nagrodę czytelników serwisu PortalSamorzadowy.pl. Wręczenie wyróżnienia odbyło się podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
– Wyróżnienie tej kluczowej inwestycji to jednocześnie docenienie nowatorskiego charakteru projektu, czyli kompleksowego podejścia do organizacji komunikacji publicznej nie tylko w mieście, ale również w Lubelskim Obszarze Funkcjonalnym. Połączenie różnych form transportu zarówno w mieście, jak i gminach ościennych oraz wprowadzenie rozwiązań technicznych mających na celu zwiększenie dostępności dla osób z niepełnosprawnościami to działania, które wpłyną na wzrost mobilności całego regionu. Pozwolą na osiągnięcie przewagi transportu zbiorowego nad indywidualnym dzięki rozwojowi i usprawnieniu sieci połączeń pieszych i rowerowych oraz ich integracji z transportem publicznym. To sprawia, że wybór komunikacji zbiorowej jest rozwiązaniem wygodnym, łatwo dostępnym i wpływającym na komfort życia. Coraz większa świadomość ekologiczna wśród mieszkańców Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego skutkuje wybieraniem rozwiązań przygotowanych przez Miasto. Ponadto projekt doskonale wpisuje się w inne zrealizowane i realizowane przez Miasto projekty inwestycyjne, w ramach których system transportowy oraz infrastruktura drogowa zyskały zupełnie nową jakość – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.
W ramach projektu powstało 6 zespołów przystanków przesiadkowych, których położenie w kluczowych komunikacyjnie miejscach Lublina pozwala na szybkie i bezpieczne przemieszczanie się komunikacją publiczną. Zespoły przystanków zostały rozplanowane w centralnych punktach Lublina, gdzie przecinają się najważniejsze drogi komunikacyjne w mieście i ruch pasażerów jest najbardziej intensywny. Stąd szczególnie ważne jest to, że powstała infrastruktura pozwala na bezpieczną i sprawną zmianę środka transportu. Obejmuje ona nowoczesne wiaty przystankowe, punkty dynamicznej informacji pasażerskiej, biletomaty, dodatkowe oświetlenie, stojaki na rowery oraz poszerzone chodniki, co znacznie podniosło atrakcyjność i konkurencyjność przewozu komunikacją miejską.
Wybudowano również 7 węzłów przesiadkowych wraz z infrastrukturą przystankową, budynkami socjalno-sanitarnymi i przyległymi parkingami. Węzły zlokalizowane na obrzeżach przy głównych wlotach do miasta, umożliwiają pozostawienie samochodu i przesiadkę do środka transportu publicznego. W tym celu na węzłach przesiadkowych powstało: 5 parkingów K&R z ponad 20 miejscami postojowymi, 5 parkingów B&R dla 50 rowerów oraz 4 parkingi P&R dla 134 samochodów. Każdy z węzłów przygotowany został kompleksowo, tak aby umożliwiał on kontynuowanie podróży komunikacją publiczną w komfortowy sposób, zapewniając w jednym miejscu szeroki zakres obsługi pasażerów. Dlatego wszystkie węzły wyposażone są w nowoczesne wiaty przystankowe, zaplecze sanitarne, punkty dynamicznej informacji pasażerskiej, monitoring wizyjny, biletomaty, oświetlenie oraz stojaki dla rowerów z zadaszeniem. Na terenie węzłów zamontowano 10 stanowisk do ładowania autobusów elektrycznych oraz wybudowano pętle autobusowe na 59 miejsc - zapewniają one sprawny i bezpieczny przepływ ruchu komunikacji publicznej.
Oprócz zespołów przystankowych i węzłów w ramach projektu wybudowano oraz przebudowano elementy drogowe m.in. chodniki, ścieżki rowerowe, poprawiono oświetlenie. Zagospodarowano również teren przylegający do węzłów m.in. zadbano o strefę zieleni poprzez zasadzenie około 100 drzew i 5,5 tysiąca krzewów, co wpływa pozytywnie zarówno na ekosystem oraz jest odpowiedzią na oczekiwania mieszkańców względem zwiększania udziału terenów zielonych w mieście.
Nowoczesne przystanki, oświetlenie uliczne, przejścia dla pieszych zapewniają bezpieczeństwo i powszechną dostępność. Postawiono duży nacisk na równą dostępność do usług komunikacyjnych bez względu na bariery takie jak wiek czy niepełnosprawność. Rozwiązania, które mają na celu umożliwienie korzystania z komunikacji są zastosowane w obrębie wybudowanej infrastruktury m.in. wprowadzono systemy prowadzenia osób z niepełnosprawnościami w rejonach zatok, płytki z wybrzuszeniem typu „stop” na peronach zatok, krawężniki systemowe na zatokach, miejsca postojowe dla osób z niepełnosprawnościami w wybudowanych obiektach „parkuj i jedź”.
Innowacyjnymi działaniami wdrożonymi w ramach projektu są także: porty USB do ładowania telefonów i urządzeń mobilnych na konstrukcji wsporczej wyświetlacza dynamicznej informacji pasażerskiej, które są wyjątkowo doceniane przez mieszkańców w związku z coraz szerszym zapotrzebowaniem na tego typu rozwiązania, punkty ładowania autobusów elektrycznych oraz oświetlenie wiat przystankowych zasilanych z paneli fotowoltaicznych, które pozwalają jednocześnie zadbać o bezpieczeństwo i ekologię w mieście.
Wprowadzenie spójnego projektu dotyczącego wyglądu rozbudowywanych i nowo wybudowanych zespołów przystanków przesiadkowych oraz węzłów przesiadkowych zaowocowało nowoczesnym designem nawiązującym kolorystycznie do barw miasta. Wiaty przystankowe, parkingi P&R, K&R, B&R wyróżniają się estetyką wykonania, przy zachowaniu efektywnego wykorzystania przestrzeni.
W ramach projektu w 2022 roku realizowana jest budowa chodnika i ścieżki rowerowej wzdłuż ulicy Franczaka „Lalka”, a także budowa parkingu P&R przy ul. Grenadierów oraz planowana jest przebudowa odcinka ul. Żeglarskiej wraz z mostem na rzece Bystrzycy.
Projekt „Budowa, modernizacja przystanków i węzłów przesiadkowych zintegrowanych z innymi rodzajami transportu na potrzeby LOF” jest współfinansowany ze środków europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa: 5 Efektywność Energetyczna i Gospodarka Niskoemisyjna, Działanie: 5.6 Efektywność energetyczna i gospodarka niskoemisyjna dla Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego. Kwota dofinansowania to blisko 77,4 mln zł.
wstecz- Komunikaty
- Zmiana odjazdu linii nr 24 od 18 listopada br.
- Korekty w rozkładach jazdy ważne od 1 listopada br.
- Aktualności
- Zmiany w lubelskiej Strefie Płatnego Parkowania
- Lubelski Rower Miejski szykuje się do zimy
- ABC Pasażera
- Opłaty przewozowe
- Prawa i obowiązki przewoźnika/pasażera
- Uprawnienia do przejazdów bezpłatnych i ulgowych
- Rodzaje i zasady korzystania z biletów
- Bilet Elektroniczny
- Obsługa interesantów
- Sprzedaż biletów
- Polityka prywatności
Informacje
o kursowaniu pojazdów
tel. (81) 525-32-46