Aktualności
2020-09-09
Zespoły przystanków dla komunikacji miejskiej i zamiejskiej
14 nowych wiat, 9 wyświetlaczy dynamicznej informacji pasażerskiej oraz 138 stojaków rowerowych - taka infrastruktura powstała w ramach wybudowanych zespołów przystanków przesiadkowych. W sześciu rejonach miasta mieszkańcy mogą korzystać z dogodnych miejsc integrujących komunikację miejską z zamiejską, a tym samym ułatwiających podróże pomiędzy Lublinem a gminami sąsiednimi. Jeszcze w tym miesiącu rozpoczną się odbiory inwestycji. Termin jej zakończenia upływa 30 września br.
– Zespoły przystanków przesiadkowych to kolejna inwestycja, która razem z powstającymi węzłami zintegruje różne rodzaje transportu dla potrzeb Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego. Projekt stanowi kontynuację działań podjętych przez Miasto w ramach projektu dotyczącego modernizacji infrastruktury przystankowej – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.
Największy zespół przystanków przesiadkowych powstał przy ul. Związkowej. W jego skład weszły cztery lokalizacje rozmieszczone w obrębie skrzyżowania ulic (przystanki Związkowa 01, 02, 03 i 05). Stanęły tam cztery nowe wiaty o długości 5 i 10 m. Do ich oświetlenia wykorzystywane jest zasilanie z paneli fotowoltaicznych, zamontowanych na dachach obiektów. Znalazło się tam również miejsce na 33 stojaki rowerowe, z czego 20 jest pod zadaszeniem. Rowerzyści mogą także skorzystać z punktu naprawy jednośladów.
Z kolei w ramach przebudowy przystanków w rejonie ronda Dmowskiego (Unii Lubelskiej 01 oraz Tarasy Zamkowe 01), na ul. Podzamcze na wysokości pl. Singera powstał nowy przystanek. Zamontowano na nim nową wiatę i wyświetlacz dynamicznej informacji pasażerskiej. Miejsce oczekiwania na środki transportu zbiorowego, wyposażono również w 15 stojaków rowerowych. W ramach zadania przebudowano pierścień ronda Mohyły. Jadąc od al. Unii Lubelskiej powstał dodatkowy lewoskręt w kierunku ul. Ruskiej, a na ulicy Podzamcze pas rowerowy przy zatoce.
Realizacja zadań drogowych miała miejsce również na ul. Turystycznej, w rejonie przystanku kolejowego Lublin-Zadębie. Przebudowano tę ulicę na długości 210 m. W celu wykonania przejścia dla pieszych z azylem poszerzona została jezdnia. Na jej części wymieniona jest konstrukcja oraz sfrezowana i ułożona nowa warstwa ścieralna na całym odcinku. Przystanki Hajdowska 01 i 02 wyposażono w nowe wiaty. W ich rejonie postawiono również 20 stojaków rowerowych, w tym 10 pod zadaszeniem.
Zespoły przystanków przesiadkowych powstały również przy Dworcu Głównym PKP na ul. Kunickiego oraz w rejonie ul. Mickiewicza. Ostatni zespół objął rejon skrzyżowania al. Kraśnickiej i ul. Bohaterów Monte Cassino. W jego skład wchodzą przystanki Poczekajka 01, 02 i 04.
Wszystkie zespoły przystanków przesiadkowych zostały wyposażone w system prowadzenia osób z niepełnosprawnościami. Przy przejściach przez jezdnię obniżono krawężniki do poziomu „zero”, a w obrębie przystanków zastosowano specjalne płyty wskaźnikowe i kierunkowe. Dodatkowo, na przystankach, przy przejściach i na długich ciągach pieszych w odstępach ok. 50 m zlokalizowano siedziska, które pozwalają odpocząć osobom z ograniczeniami w mobilności. Nowe wyświetlacze dynamicznej informacji pasażerskiej, które zamontowano na przystankach posiadają ładowarki do zasilania urządzeń mobilnych. Zatoki przystankowe zyskały nowe betonowe nawierzchnie. Ponadto są także oświetlone i wyposażone w monitoring, co wpływa na bezpieczeństwo osób z nich korzystających.
Zespoły przystanków przesiadkowych to element projektu unijnego „Budowa, modernizacja przystanków i węzłów przesiadkowych zintegrowanych z innymi rodzajami transportu dla potrzeb LOF”, realizowanego w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych RPO WL 2014-2020. Koszt zadania to blisko 11 mln zł, z czego 85% stanowią środki europejskie.
- Komunikaty
- Zmiana trasy linii nr 35 od 2 grudnia br.
- Dodatkowe kursy komunikacji miejskiej po meczu Motoru Lublin na Arenie Lublin w dniu 2 grudnia br.
- Zmiana odjazdu linii nr 24 od 18 listopada br.
- Aktualności
- MAXymalne Mikołajki w komunikacji miejskiej
- Mikołajki z komunikacją miejską
- Zmiany w lubelskiej Strefie Płatnego Parkowania
- ABC Pasażera
- Opłaty przewozowe
- Prawa i obowiązki przewoźnika/pasażera
- Uprawnienia do przejazdów bezpłatnych i ulgowych
- Rodzaje i zasady korzystania z biletów
- Bilet Elektroniczny
- Obsługa interesantów
- Sprzedaż biletów
- Polityka prywatności
Informacje
o kursowaniu pojazdów
tel. (81) 525-32-46